Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Student - daně

Zdravím všechny, potřeboval bych radu ohledně daní.

Situace: Student, dvě zaměstnání. U prvního zaměstnavatele DPP a podepsané prohlášení, výplata měsíčně nepřesáhne 10 000,- Kč, tudíž celou výplatu student dostane bez žádných odvodů.

Druhý zaměstnavatel - DPČ - výplata je na hranici 5000,- Kč. Je mi jasné, že se od 2500,- Kč platí sociální i zdravotní, ale jelikož je to student, odvádí se zdravotní nebo ne?

Jak to je zde prosím s daní? Kdysi bylo, pokud výplata nepřesáhne 5000,- Kč daní se srážkovou daní. Jde v případě srážkové daně získat zpět při ročním zúčtování daň zpátky? Někde jinde jsem zase četl, že se u DPČ jedná pouze o zálohovou daň.

Děkuji moc za odpovědi :)

Pokud zaměstnanec nepodepíše prohlášení k dani z příjmu, odvádí se srážková daň
už jen z DPP s odměnou do 10.000 Kč měsíčně, z DPČ se odvádí daň zálohová.

V tomto případě půjde o dva souběžná zaměstnání a z obou bude zaměstnavatel
odvádět zálohovou daň. Tzn., že ani jeden zaměstnavatel nemůže po skončení
roku provést roční zúčtování daně z příjmu a zaměstnanec bude muset podat daňové přiznání.

Z DPP s odměnou do 10.000 Kč včetně se sociální a zdravotní pojištění neodvádí, z DPČ ano
(i studenti hradí z příjmu ze zaměstnání nebo ze SVČ sociální a zdravotní pojištění).

Doložíte-li zaměstnavateli (DPČ) potvrzení o studiu, odvede se zdravotní pojištění
jen z dosažené odměny (nebudete muset doplácet do částky 1.242 Kč měsíčně).