Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Podnikání v 16ti letech - daně, FÚ

Dobrý den,
je mi 16 let a vydělávám si překupováním elektroniky, nicméně už to nejsou úplně minimální částky a tak bych to chtěl mít vše v pořádku.
Ačkoliv jsem se snažil hledat na internetu jak přesně postupovat v mé situaci, tak jsem nic moc jasného nenašel. Ani Finanční Úřad nemá na webu žádný kontakt pro rady. Zřejmě těchto případů tedy zatím moc není.
Koupím a prodám 20-30ks elektroniky měsíčně a zisk mám za 2015 průměrně okolo 13.000,- Kč měsíčně a odhaduji 200-250,- Kč/h.

Bohužel se nemám čeho chytit. Potřebuji živnostenský list, nebo něco takového? Kam hlásit příjmy? Jak odvádět daně? Četl jsem, že jako student bych měl mít co se týče daní nějakou výhodu.

Může mi to všechno prosím někdo uvést na pravou míru?
Předem mnohokrát děkuji za každou radu přeji hezký den. :-)

Musíš si vyřídit živnostenský list. Protože nejsi plnoletý, budeš potřebovat souhlas rodičů za asistence soudu.

Viz:
Nový občanský zákoník § 33
Živnostenský zákon § 6

Pak už je to jednoduché. Přihlásíš se k daním na FÚ (DPFO, popř. DPH), na ČSSZ/OSSZ, zdravotní pojišťovně. Začneš vést účetnictví nebo daňovou evidenci, atd, atd.

Vyjmenovat všechno, co musíš/nesmíš, to bych tu mohl psát týden v kuse ;-) Najdi si šikovného účetního, proberete to konkrétně. Ale to až po tom soudu.

Momentálně riskuješ až půl mega pokuty za provozování živnosti bez potřebného oprávnění.

Aneb spousta starostí a práce navíc. :-(

Tak místo pouze přemýšlení jsem po Vašem nakopnutí strávil odpoledne čtením.

Pokud jsem vše pochopil dobře, tak nyní s zašlu okr. soudu žádost o zplnoletnění pro účely podnikání spolu se souhlasy rodičů, jejich ověřenými podpisy a dokladem o ukončení základní školy.
Pak by mělo stačit jen stavit se na úřadu kvůli ŽL a hotovo.
Pak už mi snad poradí někdo známý jak hlásit příjmy a odvádět daně.

Děkuji za rady. :-)

Já netuším, jak to u soudu chodí. Třeba tam budete muset osobně, ty i rodiče, na nějaké to "hlavní líčení". Ne jenom poslat nějaký papír.

jen stavit se na úřadu kvůli ŽL a hotovo.

Nepochopil, ani náhodou.
Minimálně se musíš přihlásit na FÚ, OSSZ a VZP, do 8 dnů od zahájení podnikání.
Hlásit příjmy a odvádět daně... to jsou stovky a stovky stránek předpisů :-p A to jen zlomek toho, co by měl podnikatel vědět.

Ja to zjednodusim, aby si to mal chronologicky.
Najprv si vybav povolenie od sudu, ze mozes podnikat. Ako to ti povedia...hm to by ma zaujimalo, kde. Mozno na ministerstve hospodarstva. Ja ked som zacinal podnikat komunikoval som mailonm s mnisterskymi uradnikmi a pomohli mi objasnit kopec veci v tej dobe.
Ak uz mas papier zajdes na zivnostentsky, kde ti povedia, co a ako dalej. Vsade sa asi budes musiet ohanat tym lajstrom od sudu, ze mozes podnikat, takze si to milionkrat prefot a original nos zo sebou, pretoze to asi vsade budu chciet.
Zo zivnostenskeho ta budu navigovat dalej, ale ako bolo povedane hned ist na socialku (u nas napriklad 1 rok platit nemusis) a na zdravotnu. Kedze zdravotne za teba ako nezletileho asi plati uz stat pojde o subeh, takze by si mal platit ako podnikatel menej ako bezny zivnostnik.
Jednoduche uctovnictvo si mozes robit aj sam, zakupis sw a ten spravi skoro vsetko za teba, nicmenej ja osobne vyuzivam radsej sluzby externej uctovnej firmy, pretoze ma nebavi sledovat zmeny v zakonoch a obcas treba spravit/podat/vyplnit aj take veci, na ktore ta sw neupozorni.