Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odpočet odpracovaných hodin pro zamestnavatele

Zdravím,

v jedne nejmenované prodejně potravin zaměstnavatel každý měsíc odečíta 12 odpracovaných hodin zaměstnancům ve svůj prospěch. Projeví se to samozřejmě i na výplatní pásce. Nikdy jsem o tomhle dřív nesetkal. Přijde mi to divný. Ve smlouvě o tom nemám ani slovo.

Je to normální, nebo nás okrádají?

Předem děkuji za odpověd a omlouvám se za dotaz v případě, že se jedna a bežnou věc.

Zaměstnavatel nesmí "schovávat" žádné hodiny.

Vyzvěte (nežádat! neprosit!) zaměstnavatele písemně
k doplacení dlužné mzdy (vyčíslete, nebo alespoň
uveďte počet hodin). Nárokovat můžete až tři roky zpětně.

Stanovte rozumný termín (cca 10 dnů), přiložte kopii
docházky a odešlete doporučeným dopisem s dodejkou.

Nevyplatí-li zaměstnavatel dlužnou mzdu
ve stanoveném termínu, budete jej muset žalovat.

Další možnost je okamžitě zrušit pracovní poměr pro nevyplacení
mzdy nebo její části (ZP, § 56, odst. 1 písm. b) ► v tomto případě
byste měl nárok na náhradu mzdy za dobu odpovídající výpovědní
době a v případě registrace na ÚP by se Vám nekrátila podpora).

Nebo se můžete obrátit na inspektorát práce.
SÚIP se zabývá porušováním zákoníku práce (neřeší nároky
jednotlivých zaměstnanců). Přesto by mohlo dojít k nápravě.
Pokud SÚIP zjistí nedostaky, uloží zaměstnavateli jejich nápravu.