Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Danění příjmů z patentovaného výrobku

Dobrý den,
Partner je majitelem v Čechách již schváleného patentu. Onen výrobek nevyrábí, ani nemá živnostenský list. Má pouze sepsané smlouvy s výrobci kteří jsou OSVČ. Těm poskytl nákresy a povolil výrobu. Oni mu (dle smlouvy) z každého prodaného výrobku odvádí určitou finanční částku. Partner není OSVČ, je to klasický zaměstnanec a patent si udělal jen tak ve volném čase (já vím, zní to divně, ale je to fakt :-) ). Smlouvy s výrobci nejsou nijak oficiálně notářsky ověřeny, ale mají všechny náležitosti (datum, podpisy, podmínky atd.). Již mi bylo řečeno, že se na to vztahuje §7. Tam jsem našla, že by měl mít tedy povinnost odvádět 40% z příjmů. Jestli jsem to pochopila správně. Ale pokud si to vše udělal takhle ,,podomácku" jsou jeho příjmy vůbec prokazatelné?
Předem děkuji za všechny reakce :-)

Příjmy se dokládají, výdaje prokazují. Takže pokud vaši výrobci chtějí poplatky odečíst z daní, musí je evidovat v účetnictví. FÚ dělá občas křížovou kontrolu.

Ne, pochopila jste to špatně. 40% z těchto příjmů si odečtete jako náklady. Jde o v médiích propíraný paušál. Ponížená částka o paušál je základ daně z příjmu, která je 15%. Vypočtená částka je konečná, v tomto případě nelze odečíst žádnou odčitatelnou položku.