Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kolik přeplatím u úvěru

Mám překlenovací úvěr u stavebního spoření (čerpáno 153000 Kč). Jde snadno vypočítat, kolik přeplatím?
Měsíční spoření je 459 Kč, splátka úvěru v překlenovací fázi 760 Kč (88 splátek) a v řádné fázi 765 Kč (168 splátek), úvěr je splácen od října 2014 do února 2036. Poplatek za schválení smlouvy o stavebním spoření: 1530 Kč, poplatek za schválení úvěrové smlouvy: 1530 Kč, poplatek za vedení úvěrového účtu: 90 Kč čtvrtletně, poplatek za vedení účtu stavebního spoření: 80 Kč čtvrtletně.

Ve formuláři pro standardní informace od spořitelny je uvedeno, že "celková částka, kterou je třeba zaplatit (to znamená výše vypůjčené jistiny plus úroky a případné další náklady související s úvěrem)" činí 259046,83 Kč.

Nemůžu se ale této sumy dopočítat.

459 x 88 = 40392 Kč
760 x 88 = 66880 Kč
765 x 168 = 128520 Kč
+ 1530 Kč
80 x 88/4 = 1760 Kč
90 x 256/4 = 5760 Kč

... ať sčítám, jak sčítám, nevychází mi to.

Chtěl bych zjistit, jaká je nákladovost překlenovacího úvěru a pak ještě do výpočtu zahrnout budoucí inflaci (která část budoucích úroků zkonzumuje), ale nejprve se musím dobrat tohoto dílčího výpočtu :-)

Pro informaci: úrok v překlanovací fází je 5,9 % a v řádné fázi 4,5 %. Samozřejmě chápu, u tak nízkého úvěru (153000 Kč) výše úroku nehraje tak důležitou roli, jako kdyby šlo o úvěr v řádu miliónů, kde už každá desetinka úrokové sazby může zvednout splátku o tisícikoruny... Můj záměr je čistě učební, rád bych tomu přiše na kloub. Děkuji.

Zdravím, neměl by se poplatek za vedení stavebního spoření platit celou dobu 80 x 256/ 4 = 5120,- Kč?
V rámci překlenovacího úvěru se počítá úrok za celou částku 153 000,- Kč bez ohledu na to že zároveň určitou částku spoříte. Až v době řádného úvěru platíte úrok pouze z nesplacené jistiny. Alespoň v minulosti to tak bylo. Překlenovací úvěr není z nejvýhodnějších.

Popsaný výpočet je víceméně správně, akorát nesedí celkový součet částek toho výpočtu s celkovou částkou 259tis.Kč, která se na konci zaplatí v souhrnu. Je tam rozdíl cca 40tis.Kč. Nabízí se otázka jestli je správně uvedna ta částka 259tis.Kč.