Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vytváření peněz

Kdo smí vytvářet státem uznávané peníze (koruna) a jak se dostanou do oběhu (jak se po tom co se vytvoří s nimi dále nakládá)?
Je to ČNB?
Nebo si mohou komerční banky můžou nějaké přimyslet k těm co už mají a dávat je pak na úvěr?
Kolují nějaké konspiračně (nevím jak moc teoretické) filmy jako: http://old.stream.cz/uservideo/450889-penize-jako- dluh-money-as-debt které to tak líčí..

Omlouvám se za ten hloupý dotaz.. Mělo by se to učit asi na základce v první třídě nebo ve školce, možná jsme zrovna chyběl.. :)

Případně obdobná otázka k euru a dolaru (stát má monopol na emisi peněz který převedl "dočasně?" na FED?)

Na video jsem neklikal. Na emisi hotovostního oběživa má monopol centrální banka, bezhotovost mohou emitovat rovněž obchodní banky - mohou poskytovat úvěry ve větší výši, než kolik peněz mají "na účtu" (prostě vám je připíší na váš účet). Jsou však limitovány takovými detaily, jako jsou např. povinné minimální rezervy a požadavky na kapitálovou přiměřenost.