Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Dan z obratu a dph

Jaký je rozdíl mezi DPH a daní z obratu ? Jsu laik a nic o tom nevím . Jen vím že u nás se platí DPH a v rakousku mají dan z obratu . Co to znamená pro obyčejné lidi a co pro firmy , pro společnost ?

Historicky vzato se daň z obratu počítala z ceny prodejní procentem. To znamená že každý přeprodej mezi velkoobchody znamenal potřebu znovu danit. Ale cesta mezi výrobcem a prodejcem byla krátká. Na některé položky byla záporná daň - stát zboží dotoval. Po roce 89 byl tento systém změněn. Zavedl se odpočet nákupní ceny a zrušila se záporná daň.
Oproti stavu po roce 90 žádný zásadní rozdíl oproti DPH není.