Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Daňové přiznání

Dobrý den, v roce 2013 jsem měla do 19.8 pobírala rodičovský příspěvek, pak jsem byla do 13.12 na nemocenské od 14.12.2013 na mateřské dovolené. Celkem mi bylo vyplaceno 6964,- nemocenské od zaměstnavatele, 40565,- nemocenské od ČSSZ a 9954,- peněžité pomoci v mateřství. Mám podávat daňové přiznání? Nebo je výhodnější, aby si manžel uplatnil slevu na poplatníka za mě ve svém daňovém přiznání.
A jak to bude s přiznáním za rok 2014, kdy výše mateřské přesáhne 68.000,- a manžel za mě nebude moct uplatnit slevu. Budu muset podat daňové přiznání? A jaké doklady si mám vyžádat abych doložila výši příjmů?
Předem děkuji za odpověď.

Lenka
Změna předmětu, původně: DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ (Kurt)

pokud nejsi OSVČ a nemáš jiné příjmy než ty ze závislé činnosti, tak přiznání by za tebe mohl a měl podat zaměstnavatel. Manžel si tě může "odečíst" , za předpokladu že nedaní paušálem (OSVČ) a že tys neměla příjem vyšší než 38040Kč, do čehož se ale nezapočítávají soc. dávky.

Takže mně vychází, že si tě kvůli tvé nemocenské odečíst nemůže. Ale raději si počkej na nějakého daňaře, já jsem jen poučený daňař-amatér :-)

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) ani nemocenské nejsou zdanitelnými příjmy,
jde o dávky nemocenského pojištění, které se započítávají do příjmů
manželky v případě, že na ni chce manžel uplatnit slevu na dani.

Zdanitelným příjmem není ani rodičovský příspěvek (RP), jde o soviální dávku.

Pokud v roce 2014 nebudete mít vedle PPM a RP další příjmy,
daňové přiznání podávat nebudete.

Za r. 2013 je zbytečné podávat daňové přiznání
(neodvedla jste žádnou daň, není co vracet).

Vaše příjmy za r. 2013 nepřekročily 68.000 Kč
(RP se do příjmů nepočítá),
takže podle mne na Vás může manžel uplatnit slevu.