Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mateřská dovolená a její výše z průměrné mzdy

Dobrý den,
v blízké době plánujeme s přítelem těhotenství, a tak bych měla pár dotazů ohledně finanční podpory v této době.
Protože pracují ve firmě, kde se pracuje s chemikáliemi (např. styren), půjdu po několika týdnech těhotenství marodit (což je běžná praxe). Nemocenskou si spočítat umím, ale jde mi o to, že výše podpory při mateřské dovolené se počítá z průměrné mzdy. A jak všichni víme, tak mzda při marodění nestojí skoro za nic, tak se chci zeptat, jestli se při výpočtu mateřské dovolené bude zohledňovat i výše mzdy během marodění. Tím pádem by se totiž průměr pro její výpočet výrazně snížil a z mateřské by nebylo skoro nic.

Dále jsem slyšela něco o nějakém pojištění, které se uzavírá před otěhotněním a během těhotenství se pak z tohoto pojištění vyplácí nějaká podpora. Víte o tom něco víc.

Děkuji

"Podpora při mateřské dovolené" neexistuje. Peněžitá pomoc v mateřství (PPM)
je (stejně jako nemocenské) dávkou nemocenského pojištění.
Žádné dávky nelze použít jako základ pro výpočet dalších
dávek (nemoc se do výše PPM nepromítne).

Z průměrného výdělku se vypočte pouze náhrada mzdy za nemoc,
kterou vyplácí zaměstnavatel za pracovní směny naplánované
do 14. dne nemoci (za první tři směny nenáleží nic).
Od 15. dne nemoci bude OSSZ vyplácet nemocenské - už za kalendářní dny.

Denní vyměřovací základ pro výpočet nemocenského i PPM
se stanoví z dosažených výdělků za posledních 12 měsíců
(nikoliv z průměrného výdělku).

Nemocenské bude činit 60 % a PPM činí 70 %.

-------
Z webu MPSV si můžete stáhnout kalkulačky (Excel)
pro orientační výpočet náhrady mzdy za nemoc, nemocenského i PPM.

Náhrada mzdy:
http://www.mpsv.cz/files/clanky/11585/K_nahrada_mz dy_2014.xls

Nemocenské:
http://www.mpsv.cz/files/clanky/11581/K_Nemocenske _2014.xls

PPM:
http://www.mpsv.cz/files/clanky/11582/K_PPM_2014.x ls

-------
Poznámka:

Vím sice, že je to poměrně častá praxe, ale pracovní podmínky
u zaměstnavatele nejsou důvodem k vystavení neschopenky. Lékař by měl
neschopenku vystavit pouze v případě, že to vyžaduje zdravotní stav.

Zaměstnavatel je povinen převést těhotnou ženu na jinou vhodnou práci, pokud
by pro ni takovou práci neměl, šlo by o překážku na straně zaměstnavatele,
za niž by zaměstnankyni náležela náhrada mzdy.

Pokud by zaměstnankyně na novém pracovišti dosahovala nižšího výdělku,
náležel by jí vyrovnávací příspěvek (opět dávka nemocenského pojištění).

Ve všech případech - mzda, náhrada mzdy nebo mzda + vyrovnávací příspěvek
by byly příjmy vyšší než nemocenské.