Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Podnikání jako vedlejší činnost - socka a zdravka

Snad nebude vadit, když to zkusím i zde, na právní větvi mi nikdo neporadil, tak třeba tady bude někdo vědět... Děkuji moc

Rád bych se pozeptal, zda jsou mé informace stále aktuální, že pokud při zaměstnání někdo jako vedlejší činnost podniká (živnostenský list - volná živnost), není bezpodmínečně nutné platit minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, nebo až na základě výše vedlejšího příjmu. Tzn, že samotné vlastnění živnostenského listu, jako vedlejší činnosti při zaměstnání neznamená povinnost platit minimální zálohy, tak, jako je tomu u OSVČ, jako hlavní činnosti.(nevím zda se něco nezměnilo od 1.1.2014). Děkuji moc za ochotu.

Je to jak píšeš.

Předpokládám zaměstnání "na plný úvazek". Zálohy na zdravko neplatíš, vypořádáš to po skončení roku jednorázově. U socka se zálohově platí při překročení stanovené hranice (62.121 Kč za rok 2013), zúčtováno bude po skončení roku 2014 na základě skutečného příjmu (doplatek nebo vrácení všech záloh)

http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedle jsi-cinnost.php
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-a-niz ky-zisk.php
zdravotni-pojisteni.php

Ahoj,

chcel by som rozšíriť povodnú otázku. Keď si založím živnosť (v ČR) a je to vedlajší pracovný pomer, teda som trvale zamestnaný, som povinný platiť zálohy na sociálne? Pretože za rok 2014 logicky žiadny vyúčtovanie nemám, keďže som nepodnikal.
Predpokladám, že na živnosť zarobím okolo 20 000, teda pod stanovenú hranicu. Ak by som platil zálohy a na konci roku 2015 vyúčtujem len 20 000, budú mi zálohy vrátené?

Ďakujem, D.