Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem DPH - subdodavatel není plátcem

Zdravím. Dostal jsem nabídku poptávaných prací, ve které je na celou částku přídáno DPH. Jenže v nabídce jsou přidány položky od subdodavatele a já mám podezření, že subdodavatel není plátcem DPH, tedy jeho ceny jsou konečné. Na takové položky by DPH navíc počítána být neměla, nebo ano?

Díky

nikoli. Pokud je subdodavatel opravdu subdodavatel (tedy fakturuje dodavateli a nikoli tobě, jako objednateli), tak dodavatel samozřejmě platí jeho fakturu, nemůže si odečíst DPH (protože žádná není) a na výstupu musí přidat DPH, protože sám je plátcem.

Jediné čisté řešení je ze subdodavatele udělat dodavatele, tj. že by fakturoval přímo tobě.

Běžný postup řemeslníků-filutů je, že ti vysvětlí, jak je pro tebe stráášně výhodné, že jsou plátci DPH a proto zaplatíš i jako koncový spotřebitel míň. Argumentují, že materiál, potřebný k provedení stavebních/montážních prací ti vyfakturují s nižší sazbou daně. Kdysi byl rozdíl značný (5 vs. 23%), teď už je prakticky zanedbatelný (15 vs. 21%).

Ve skutečnosti filuta postupuje tak, že na materiál včetně DPH navíc přirazí nižší sazbu DPH. V jeho faktuře to nepoznáš, neznáš-li přesně jeho nákupní ceny (může mít slevu).

Někdy je levnější si materiál koupit sám a firmu/řemeslníka si zavolat jen na montáž.