Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zálohy na sociální a zdravotní pojištění u OSVČ

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to se sociálním (29,2 %) a zdravotním (13,5 %) pojištěním u OSVC? Platí se zálohy a minimum je nějakých 3500 Kč dohromady. Když vydělávám jenom 3000 měsíčně, tak si budu muset platit ty minimální zálohy, ale na konci roku mi vrátí peníze, protoze ve výsledku bych neměl platii tolik, zaplatim jenom 42,7 % z těch 3000 Kč? Děkuji

Zjednodušeně:

Záleží na tom, zda jsi
(1) OSVČ "na plný úvazek" (či je to tvůj hlavní zdroj příjmů) nebo
(2) podnikáš při zaměstnání (zaměstnání je hlavním zdrojem příjmů).

Pokud (1), tak musíš platit minimální zálohy a nic se ti vracet nebude, i kdybys byl milion ve ztrátě. 1890 + 1748 korun.
Pokud (2), jsou zálohy zúčtovatelné a platíš (%) podle výše zisku. Sociální do výše zisku 62.122 se neplatí (jsi pojištěn z práce).

Poslední věc, neplatíš z celého zisku (42,7%), ale z poloviny, z vyměřovacího základu.

Aha, takže takový malý příklad jestli jsem to dobře pochopil. Takže na zálohách za celý rok zaplatím 43 656,- Kč (12 X 3638,-). Zisk za celý rok budu mít 120 000,- Kč, takže děleno dvěma což je 60 000 ,- a z toho těch 42,7%. A to dělá 25 620,-. Toto je skutečné sociální a zdravotní pojištění které bych měl zaplatit, takže mi budou vracet 18 036,- Kč (43 656 - 25 620)