Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Do coho investovat dlhodobo?

Poradte, do coho by ste investovali 10-15-20000 Eur.
Na dlhsiu dobu, cca 20 rokov.

Ciel je, mat na dochodku nejake peniaze navyse.

Tak, aby to nezhltla inflacia, pripadne by mohlo casom nieco malo alebo aj viac pribudnut.
A tiez, aby to nevyzadovalo prilis vela casu. Nejaky cas som samozrejme ochotny do toho dat. Ale vseobecne by som rad "udrzbe" tej investicie venoval len nevyhnutny cas.

Podle mě je to na investování hodně málo…

Jasně, teď se na mě sesypou všelijací "finanční poradci", ale já si opravdu myslím, že 250-500 tisíc není nic, z čeho by se dalo v důchodě žít - přilepšit, to samozřejmě ano. Je to málo na investice do nemovitostí, ledaže bys nakoupil pozemky "pole" a ty časem prodal jako "stavební místa".

Plán na 20 let, to je strašně dlouhá doba. Takže osobně bych volil bezpečné klasiky: stavebka, termíňáky, spořicí účty - i když vím, že je to slabota. Nebo půjčit spolehlivému člověkovi (kde ho hledat, neporadím).

Nedůvěřuji akciím, a už vůbec nedůvěřuji jakýmkoliv fondům. Životní pojištění je z hlediska investování vyhazování peněz, penzijní připojištění nevím, jaké na Slovensku máte, u nás to "nové" stojí za prd a všichni se drží starého, kde je zaručený minimálně nulový výnos + státní podpora 2760Kč ročně + případně sleva na dani. Umění nerozumím, zlato je také houpačka, cizí měny také nejisté. Hrát si na burze je čistokrevný hazard.

Nakonec budeš spokojen, když se ti podaří udržet krok s inflací.

Jednodušší je nic nemít :-D

Nakonec budeš spokojen, když se ti podaří udržet krok s inflací.

Vsak ano, to by v principe aj stacilo. Lenze dnes ziadne terminovane ucty toto nesplnaju. Preto som ochotny podstupit aj vacsie riziko alebo investovat do toho viac casu (nie prilis).

Takze by som ocenil, keby ste mi napisali, co by ste VY urobili s tymi peniazmi, keby ste ich chceli co najlepsie zhodnotit, aby ste ich mohli pouzit o 20 rokov.

Určitě bych je na dvacet let někde nezabetonoval (kromě nemovitostí). Pořád bych dělal to, co jsem psal výše. Část peněz navázat na dlouhodobější produkty (třeba to stavebko), po 6 či kolika letech se to dá zopakovat. Za mě(!) určitě ne fondy, akcie, bitcoiny atd. - i když investorští poradci ti budou radit právě toto. Osobně nejsem ochoten takto riskovat. Raději se spokojím s minimálním ziskem kolem inflace, případně kousek pod ní, než riskovat pod vidinou 5, 10, 15% zisku, ale kde je také šance na stejnou/větší ztrátu.

Podle mě se ale neřiď, jsem noční můrou všech bank a poradců, prostě si jim nikdy nepodařilo mi nějaký jejich báječný rizikový produkt prodat :-) Do operací, kde není zaručena návratnost 100% vkladu, prostě nikdy nepůjdu.

Možná by stálo za to, nakoupit nějaké šikovné pozemky. Musíš ale dobře vědět co děláš, dobře znát tamní poměry. Zisk po dvaceti letech může být klidně 1000% i více. Může, nemusí.

Máme tu v ČR Zonky, zonky.cz, to také může být možnost investic, podrobněji jsem to nezkoumal. Kamarád je investorem, vrazil do toho asi 80k, je relativně spokojen. Jeden věřitel ale přestal platit, musí počítat i se ztrátami. Investuje maximálně v nízkých jednotkách tisíc na jeden projekt.