Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pronájem kanceláře

Budu si pronajímat poprvé v životě kancelář - přes realitku, inzerát jsem našel na sreality. Zajímalo by mě, na co si dát pozor při sjednávání smlouvy. Kancelář bude určena k podnikání, prostory se mi líbí, majitelka také vypadá po první schůzce sympaticky, ale nikdy jsem kancelář nepronajímal a nemám zkušenosti.

Kancelář je v činžáku, v přízemí.

Pronájem kanceláří od CBRE (reklama)

Můžu se ještě zeptat na jeden dotaz, jaká jsou pravidla pro úhradu provize realitce? Vždy jsem žil v domnění, že provizi hradí zadavatel inzerátu (bez ohledu, zda nabízí, nebo poptává, ale zadal inzerát). Realitka ji chce ode mne s odvoláním, že taková byla dohoda realitky s majitelkou a že na to mají i smlouvu. Jenže smlouva je to mezi nimi, ne se mnou, tak moc nechápu proč mám být já vázán zaplacením provize.
Navíc si myslím, že obvykle v jiných oborech podnikání platí, že provizi zprostředkovateli obchodního případu uhradí prodejce, ostatně zprostředkovatel mu přivedl zákazníka. Nevzpomínám si na obory podnikání, kde by provizi obchodníkovi platil zákazník.

Reralitky jsou šupáci, vypadá to, že chtějí shrábnout provizi jak od pronajímatele, tak od tebe. Ověř si u majitele objektu, jak to je s tou provizí. Obvykle provizi platí pronajímatel, někdy však nájemce - to by mělo být uvedeno přímo v nabídce a někdy holt oba dva, což je lumpárna, leč není nezákonná.

Tak cena služby je vždy na dohodě stran, nemám problém za kvalitní službu zaplatit, ale v tomto případě nikde nevidím přidanou hodnotu (jediná služba realitky bylo vyvěšení inzerátu na Sreality a domluva schůzky s majitelkou, žádné jiné služby do obchodu ta realitka nevložila).
Zaplatím za advokáta cca 3-4 tisíc Kč za kontrolu a revizi nájemní smlouvy, to je přidaná hodnota a zaplatím rád, protože vidím reálně odvedenou práci. V případě realitky, která si naúčtuje 10 tisíc Kč, nevidím za co.

Majitelka asi provizi neplatí, protože o provizi se mi makléřka zmínila na schůzce. Pochopil jsem to tak, že realitky, aby vůbec sehnaly nějaké majitele nemovitostí, tak jim slíbí, že nebudou chtít provizi a že si provizi vyúčtují od nájemníka. Podle mne ale tento přístup podlamuje realitní trh.

Asi budu za hajzla, ale co mi brání zaskočit za majitelkou a domluvit se s ní bez realitky, kromě toho, že je to neetické? :-D

Vono to máš jedno, kdyby provize platil majitel objektu, bude náležitě zamontována do nájemného a zaplatíš to stejně ty.

Tobě nebrání nic zaskočit za majitelkou, ale té brání smlouva s realitkou s tebou jednat. Znám případy, kdy liknavá realitka nebyla schopna já nevím, rok najít nájemníka a když se zájemce přihlásil rovnou majiteli, ten nemohl nic kvůli smlouvě s realitkou.

Jo, to bude i tento případ. Inzerát na srealitách totiž visí od zimy, takže minimálně třičtvrtě roku.

S rozpuštěním provize v nájemném máš pravdu, ale tak by to správně mělo myslím být - v nájemném má být započítána provize realitce, odměna právníkovi, daň z nemovitosti, fond oprav a jiné náklady pronajímatele.

Na jednu stranu samozřejmě chápu, že v konečném důsledku to jsem já (nájemce), kdo provizi platí (dávám peníze), ale na druhou stranu se mi moc nechce podporovat "šupáky" (cituju Filutu) a utvrzovat realitky v tom, že jimi uplatňovaná praxe je čistá. Ono to totiž křiví ceny nájmů na trhu, pokud v nájmu není započítáno vše co v něm má být, ale platí se to zvlášť.