Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Uvolnění kurzu Kč (vůči euru)

Taková tipovačka :)
Kdy k tomu dojde a kam se koruna pohne.

Dnes jsem četl názor, že by mohlo k rozhodnutí dojít už teď ve čtvrtek s tím, že že oznámeno bude až v sobotu 1.4. Doufám, že tohle nevyjde (v sobotu se hůře komunikuje/obchoduje), že tohle rozhodnutí padne normálně ve čtvrtek až v dubnu.

Můj tip je 6.4. a během pár hodin po oznámení pád eura k 25,50. Otázkou je, co pak - zda nakupovat nebo ne. Jaké nervy mají v ČNB, co vydrží. Ideální by bylo za 25 a něco nakoupit, počkat pár hodin na paniku ČNB, která virtuálně vytiskne další miliardy papírků, vyžene kurz někam k 26,50 a pak prodat.

Vaše tipy? ;-)

Neviem preco sa mam opriet do teba, ked problematikam murzov evidetne nerozumies a navyse odkazujes na uplny blabol.
To, ze koruna coskor posilni je otazka casu. Udeje sa tak v najblizsich dnoch a spekulanti chcu na tom zarobit. Koruna tesne pred tymto logicky oslabila, pretoze cim vyssi bude rozdiel pri posilneni tym viacej zarobia, takze je logicke, ze pre nich je najvyhodnejsii, co najslabsi kurz, cize nie je pravda, ze je to pre nich drahe, naopak vrazili do toho este viacej prachov a dotlacili korunu k oslabeniu. Je to aj z dovodu zvysenia tlaku na CNB, pretoze cim dlhsie bude banka intervenovat, tym vacsie uctovne straty si pripise, takze pokial CNB chcela uvolnit kurz napriklad 6.4 povodne je mozne, ze pri takomto kurze to spravi uz zajtra.
Neviem kto ma byt hovado, ale pokial si myslel tych v CNB tak ich kroky su zatial logicke a opodstatnene, ak si myslel tych spekulantov tak tych chapem tiez.
Tazko povedat kam az mozu zajst spekulanti a kam CNB. Kedze sa predpoklada, ze CNB bude uz pri strope a spekulanti este budu mat rezervy mal by sa kurz dnes opat oslabovat.

Nic v zlom, ale vyjadrujes svoj nazor k problematike, o ktorej nemas moc sajnu, co je v dnesnej dobe take popularne mat nazor na vsetko.
Ty mas ekonomicke vzdelanie a rozumies kurzovej politike? Vies ako pohne s cz ekonomikou pohyb kurzu o 1-2% hore dole? Lebo ani ja velmi nie a to sa o problematiku celkom zaujimam uz pomerne dlhe roky a mam k tomu aj prislusne vzdelanie.
Podla mna CNB ma urcitu koncepciu, ktoru vzhladom na vysledky CZ ekonomiky dodrziava, ci ty si myslis, ze dovod drzania kurzu na urcitej hranici je len tak, ze sa niekto rozhodol?
Mozme sa priet o tom, preco bol kurz nastaveny tak ako bol a ku akej hranici sa ma posunut, ako ho ma CNB regulovat a dokedy.
Posilnenie kurzu koruny o cca 10% ako sa predpoklada bude mat negativny vplyv na makroekonomicke ukazovatele v medzirocnom porovnani, takze mne pride snaha CNB na rozdiel od teba naopak legitimna.
Je zaujimave, ze tu na poradni som vacsinou s ekonomickym nazormi na dianie v CR v opozicii.
Uvediem par prkladov.
Napr absolutne ignorujete Babisove excelentne cisla a pozerate sa na neho len politicky (je zlodej, zavadza EET, je bohaty a pod). Pritom za ziadneho ineho ministra ste doteraz take vysledky nemali.
Odmietate euro a chcete vlastnu menu, to je legitimne a mozno aj spravne (ja myslim, ze nie), ale paradoxne trvate na silnej korune hoci silna koruna znamena pre vase silne proexportne hospodarstvo stratu. Teba zaujima len to, aby koruna bola silna lebo ocakavas zlacnenie dovazanych tovarov, pripadne, ze si na dovolenke budes moct dovolit vacsi komfort. To, ze pri silnej korune dojde k tlakom na pozastavanei rastu miezd, ci k vacsej nezamestanosti, ale uz nevidis. Najvacsia vyhoda vlastnej meny je prave v case krizy, devalvacia vlastnej meny zachranila Island a zachranila by aj Grecko keby bolo vykopnute z EU a prave tie pohyby, ktore momentalne predvadza CNB umoznuju korelacie v zavislosti na stave vasej ekonomiky. V pripade stabilneho rastu vsak vyhody vlastnej meny ja osobne skoro ziadne nevidim.
Odmietate EET hoci sa stacilo pozriet smerom k nam a videli by ste, ze je to jednoznacne pozitivny krok pre stat z hladiska odvadzanie dane, pozerate sa na to len z pohladu zivnostnika, co to berie ako buzeraciu a ze mu znemoznuje odrbat stat, co je u nas aj u vas skoro narodny sport. Ved kto neokrada stat okrada vlastnu rodinu, ze? Zaujimave, ze toto heslo nam z komunizmu este ostalo a pohlad na stat ako na naseho najvacsieho nepriatela sa nezmenil.
Na zaver k veci...CNB zatial tlaky ustala, posledne dva dni siel kurz hore, ale pred vikendom je opat na starych hodnotach, takze z mojho pohladu zatial CNB vs zvysok sveta 1:0.

Ja se priznam, ze tomu teda houby rozumim a vidim to spis politicky, ale nemyslim si, ze by byl Babis az tak schopny ministr financi. Na "excelentni cisla" muze mit krome jeho rozhodnuti vliv i to, co udelala predchozi vlada, aktualni ekonomicka situace apod. Nevim, jestli ti nektere informace unikaji (ja mam treba o SK politice jen nejake zakladni mlhave predstavy - verim, ze ty o CR vis vic nez ja o SR, nicmene si porad nejsem jista, jestli az natolik), nebo jestli mas fakt pocit, ze Babis je to nejlepsi, co nas mohlo potkat.

Co se tyce EET, ja treba vidim problem spis v provedeni nez v samotne myslence.
A docela se divim, ze ti nevadi, ze je zlodej. Protoze kdyz ten, kdo sam ojebava stat na danich (a kdovi, v cem jeste), vyzaduje po ostatnich, aby ty dane platili poctive, tak je to neco na zpusob "zlodej krici chytte zlodeje". A to se mi u lidi, kteri maji vest stat, dvakrat nelibi. Takze i kdyby byl sebeschopnejsi ministr financi, dokud to bude vycurany zmetek, tak ho uznavat fakt nebudu.

No a ze vysledky vysetrovani ohledne Capiho hnizda budou prej az po podzimnich volbach do parlamentu, protoze vysetrovatele na to potrebuji vic casu ... co na to asi tak rict?

-

A jinak dotaz do plena k tematu ukonceni intervenci: pokud mam vyplatu v €, ma smysl poridit si eurovy ucet a do korun prevadet jen tu cast, kterou za mesic spotrebuju, a zbytek nechat v €, nebo nema smysl to resit a mam si nechat dal vsechno posilat na ucet v czk?

Mna to, ci je Babis zlodej alebo nie nezaujima. Mna zaujimaju jeho cisla a ekonomicke myslienky, ktore su imho dobre a spravne. Sam som podnikatel a na povinne pokladnice som brblal. Takisto ako na detske autosedacky, ci prilby pri bicyklovani. Ale vzdy som po case zmenil nazor, pretoze som (na rozdiel od inych) pochopil, ze to boli spravne rozhodnutia.
Nevravim, ze idealne, ale pozitiv maju vyrazne viac ako negativ.
To ci je Babis zlodej a kolko ukradol je vec policie a je to politicka zalezitost, ja sa chcem zaoberat len jeho ekonomickymi rozhodnutiami z pozicie ministra financii.

A jinak dotaz do plena k tematu ukonceni intervenci: pokud mam vyplatu v €, ma smysl poridit si eurovy ucet a do korun prevadet jen tu cast, kterou za mesic spotrebuju, a zbytek nechat v €, nebo nema smysl to resit a mam si nechat dal vsechno posilat na ucet v czk?

Ved je to jednoducha matika;o).
Mas momentalne na ucte 10k CZk. Pri kurze 27 dostanes za ne 370.37 eura. Ak spadne kurz na cca 25 (co sa ocakava v najblizsich dnoch) dostanes za 10k 400 eur.
Takze nie, preved vsetko do korun a peniaze zmen pri posilneni kurzu cim skor, pretoze sa ocakava, ze koruna bude postupne opat oslabovat.

Asi jsi me nepochopil. Ja tu vyplatu dostavam kazdej mesic, nejde mi o jednorazovou vymenu.
Cili pokud kurz po konci intervenci spadne niz, budu mit mensi vyplatu. A ted jde o to, jestli ma smysl si nejaka eura nechat v eurech (ve chvili, kdy budou za tech 25 korun) a do korun prevadet vzdycky jen to, co nutne potrebuju na najem, jidlo apod., nebo jestli to smysl nema, protoze to bude trvat treba 3 mesice a pak se to zase uklidni, pripadne to zustane uz "nafurt" na tech 25.

V tvé situaci by se EUR účet mohl vyplatit pokud na něm budou rozumné poplatky, nebo lépe bez poplatků. Otázky kolem vedení cizoměnových účtů se tolik neřeší, ani sám nevím, jestli má někdo politiku vedení takových účtů zdarma, pokud tam pravidelně chodí příjem.
S Eur účtem odpadne řešení intervencí, jestli bude koruna silná nebo slabá je jen otázkou uskutečnění směny v daný moment a o tom rozhodne POUZE MAJITEL ÚČTU (výplata eur na korunový účet je povinná směna). Ukončení intervencí každého držitele EUR, potřebující taky koruny, nenechává spát. :-D

Predpovedat kurz koruny do konca roku je pomerne tazke, ale predpoklada sa, ze dlhodobo bude korunu opat oslabovat, takze z tohto pohladu by bolo dobre pre teba drzat euro co najdlhsie a menit len nevyhnutne ciastky.
Koruna by sa dlho na 25 drzat nemala, po posilneni kurzu bude trh asi zaplaveny mozno bilionmi korun, ktore nikto nebude chciet a bude ich musiet skupovat opat len CNB.
Logicky predpoklad je mozno rychly skok z 25 ku 26 a potom postupny pokles v zavislosti od vysledkov CZ ekonomiky.

A docela se divim, ze ti nevadi, ze je zlodej. Protoze kdyz ten, kdo sam ojebava stat na danich…

Nechci nikoho hájit, ale tohle jsou silná slova. Pokud Kalousek a spol vymysleli, že je možno vydávat korunové dluhopisy, ze kterých se nebude platit daň (a také takové dluhopisy ve výši desítek mld Kč vydali), nezakázali tohle zákonem komukoliv dalšímu, kde je to zlodějství?

Platilo, že srážková daň z dluhopisu se zaokrouhluje na koruny dolů. 15% z kačky je 15 haléřů, tedy nula. Teoreticky mohli vydávat i tříkorunové dluhopisy :-)

Tuto operaci využily stovky firem.

Teď neposuzuji (protože to vůbec nejde, i když nervózní oponenti Babiše tvrdí opak), zda Agrofert či kdo ty peníze potřeboval nebo ne. Kolem toho je akorát hodně povyku v médiích a u politických konkurentů, kteří s blížícím se termínem voleb budou kvičet stále hlasitěji. Musí být pro ně frustrující, že přesto to (podle posledních průzkumů) nemá na vzestup jejich preferencí nijaký vliv

A jinak dotaz do plena k tematu ukonceni intervenci: pokud mam vyplatu v €, ma smysl poridit si eurovy ucet a do korun prevadet jen tu cast, kterou za mesic spotrebuju, a zbytek nechat v €, nebo nema smysl to resit a mam si nechat dal vsechno posilat na ucet v czk?

Ty jsi vazalem eura, pro tebe nemá smysl s ČNB "bojovat", využít jednorázových turbulencí. Každopádně bych si ale eurový účet v tvém případě pořídil (někde s vedením zdarma) a z něj vybíral koruny ne přímo (vysoké rozpětí nákup-prodej, přes jednu korunu), ale přes makléře. Už jsem to tu propagoval několikrát, mrkni se na smena.ihned.cz (minimální převod je 1000€).

Napr absolutne ignorujete Babisove excelentne cisla

Kde je najdu? Zatím se vždy jednalo o lži, jako 100% nárůst výběru DPH v prvním týdnu zavedení EET v restauracích - dnes už to netvrdí ani MF.

pozerate sa na neho len politicky

Ale on to politik je, už v roce 1980 vstoupil do KSČ a po roce 1989 se ke všemu dostal jen přes neprůhledné operace ve spolupráci s politiky.

A EET?
Zatím vidím zavřené pizzerie. V sousedním městečku zavřeli všechny tři obchůdky s potravinami. Babička nemající auto do Kauflandu k nám má prostě smůlu.
Jeden z těch obchůdků zavřela před svým důchodem kamarádčina mamka. Jezdila tam 25let 3km v létě v zimě na kole, vstávala ve 4. Jistě taky zlodějka v duchu Tvé Babišovské propagandy. Za tenhle hnus byste fakt potřebovali přes zobák.

EET jsem implementoval třikrát v různých situacích a systémech, jednou programoval a sestavoval celé XML. Takže jsem si ověřil, o jakou se jedná zbytečnost. Ostatně podle této diskuse na těch numerech až tak nezáleží (nepíšu to tam já, nýbrž L-Core):

http://ekonomicka.poradna.net/q/view/6074-eet-e-sh op-platba-kartou

Ten druhy tip ti nevysiel, ale aj tak klobuk dole za to 6.4;o).
Vyzera to, ze CNB intervenovala nenapadne hned po posilneni a nedovolila prilis silnu korunu, cize chce spustat kurz koruny postupne.
A mozno bol predpokladany zaujem o korunu zo strany spekulantov nadhodnoteny.
Uvidime dalsie dni ako to pojde, v kazdom pripade zatial velke sklamanie s tym posilnenim.

No, překvapilo to.
Já fakt čekal, že už budeme někde na 26…

Nakonec vydělali ti, kteří nakoupili eura za 26,50 a teď je prodávají za 27 (momentálně 26,95). Pro menší spekulanty nic moc, ale pro "všeobecnou" ekonomiku asi dobře, že to nelítá nahoru-dolů v korunách několikrát týdně.