Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prenajom bytu

V buducnosti, cca o 10+ rokov budem potrebovat byt. Rozmyslam, ze by som vyuzil este nizke uroky a kupil na hypo 3 izbovy byt v okresnom meste. Dovtedy by som ho mohol prenajimat a ziskat tak aspon cast splatky. Neviem, ci je to dobry napad lebo ceny bytov mozu stupnut ale aj klesnut. Ale clovek nevie co bude o rok nie to este o 10.

V byte som nikdy nebyval, tak neviem presne, ako to chodi s prenajmom. Co pozeram inzeraty, zvycajne sa cena udava uz aj s energiami. Vyuctovanie bude raz za rok, eletrina bude vyuctovana inokedy ako zalohy za byt atd. Ale ako to potom spravodlivo rozpocitat?

A co pripad, ked je byt par mesiacov neobsadeny a potom je tam pol roka niekto v najme a minie vody a elektriny ako za cely rok?

Platia sa z takeho prijmu z prenajmu dane? Mozem si splatku hypoteky odpocitat ako naklad?

A vobec, na co si dat pozor pri prenajimani bytu?

Všecko je věc dohody: zda jsou energie/voda v ceně či ne.

Mně připadá nejčistější mít energie v ceně. Při zahájení zájmu opsat hodiny, při vyúčtování/ukončení nájmu vyrovnat (doplatek/přeplatek). Jako pronajímatel bych nechtěl riskovat, že bude vysoký nedoplatek a proto bych si nechal zaplatit dopředu dostatečně vysokou kauci. Pokud tam nějakou dobu nebude nikdo, platíš si energie sám.

V Česku příjmy z pronájmu podléhají zdanění. Jako daňově uznatelné výdaje si můžeš odpočítat například energie, nájem. Platbu hypotéky ne. Nebo můžeš bez prokazování použít jako výdaj 30% příjmů. Jak je to na Slovensku, nevím.

Pozor si je potřeba dát hlavně na nájemníky.

V odpovědi ignoruji případný zákaz banky pronajímat byt, financovaný hypotéčním úvěrem, a možné problémy z toho vyplývající.

No ten prenajom bude zrejme nutny. Ak ten byt kupim a nebudem v nom byvat, tak budem potrebovat, aby sa zaplatila aspon cas hypoteky.

Co sa tyka zakazu prenajimania bytu s hypo, zatial neviem, ci by banka pozadovala taku podmienku. Ale kto by to skontroloval? Asi nik.

L-Core radi energie v cene.
Napriklad voda vraj byva az v rocnom vyuctovani bytu. Ak teda ferovo nastavit cenu do mesacneho najmu? To mam napr. povedat, ze m3 teplej vody stoji xy penazi? Rad by som bol, aby to bolo jednoduche a ferove. Ako to robia ostatni?

Ako je to ak najomnik povedzme neplati a nechce odist? Mozem ho nejako jednoducho vystahovat? Co s jeho osobnymi vecami? Mozem ja ako vlastnik vojst do bytu kedykolvek? Vobec sa neorientujem v tychto veciach.

Co by bolo dobre dat do zmluvy? Myslim nejake podmienky navyse, okrem beznych veci, ktore ma asi kazda zmluva rovnake.

Je lepsie prenajimat zariadeny byt? Ake zariadenie/spotrebice by mali v byt sucastou, aby to bolo zaujimave pre potencialnych podnajomnikov?

Uvazujem tak, ze z hladiska splacania hypo je lepsie mat dlhodobo niekoho aj za menej, ako to niekolko mesiacov v roku tahat sam.

Ale kto by to skontroloval? Asi nik.

Na tohle bych nespolíhal, pokud to hodláš zahrnout do daní, tedy nedělat to na černotu.

Ako je to ak najomnik povedzme neplati a nechce odist? Mozem ho nejako jednoducho vystahovat? Co s jeho osobnymi vecami? Mozem ja ako vlastnik vojst do bytu kedykolvek? Vobec sa neorientujem v tychto veciach.

Tohle není tak jednoduchý, alespoň v ČR. Pokud neplatí a chceš ho vystěhovat, tak ze všeho nejdřív by měla jít písemná výzva a i potom je to vcelku složitý, nechce se mi to hledat. V každým případě je určitě vhodný uzavírat smlouvy na dobu určitou (obvykle na jeden rok) a v případě spokojenosti s nájemníkem ji vždy prodloužit o další rok.
Pokud jde o vstup do bytu, tak do byt se stává obydlím nájemníka a základní listina práv a svobod udává obydlí za nedotknutelné. Ty do něj nesmíš vstoupit bez vědomí uživatele (tedy nájemníka), musíš se vždy předem ohlásit. Výjimku samozřejmě tvoří nějaký ty katastrofy, jako třeba oheň, nebo prasnutý potrubí s akutním ohrožením okolních bytů.

Na podobné téma bylo loni v Černých ovcích také hovořeno. Tam zase lidé koupili nemovitost a jednoduše se nedařilo ty uživatele dostat ven. Policie na místě nepomohla,ale rada byla,aby soud vydal rozhodnutí. Postup - je nutno vyzvat nájemce dle § 2285 k opuštění bytu. Při neuposlechnutí podat žalobu na vyklizení, vyčkat právní moci soudního rozhodnutí a poté požádat o nařízení výkonu. Jinak se dopouštíte trestného činu porušování domovní svobody.