Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zrovnoprávnění malých podniků s velkými podniky

Ahoj lidi,
potřeboval bych prosím poradit nebo spíše nakopnout v určitých směrech, o čem mohu diskutovat, případně přemýšlet a sepsat seminární práce.
Dostal jsem zadání: "Citát z tisku: „Cílem naší politiky je zrovnoprávnit drobné podnikatele s velkými podniky“. Co na toto tvrzení řeknete jako ekonom?"

Potřeboval bych prosím poradit, čeho se chytit. Specifikace malých a středních a velkých podniků není problém, ale v jakém směru zrovnoprávnit malé podniky s velkými podniky? Je jasné, že jsou rozdíly mezi s. r. očkem a akciovkou apod...

můžete mi někdo poradit a něco napsat?

Děkuji mnohokrát!

No přesně tohle si myslím taky, protože to jde uchopit v rámci placení daní, případně v odvádění za zdravotní a sociální apod... Ale nechápu, jak bych měl srovnávat a případně zrovnoprívnit drobného podnikatele s velkým podnikem.
Je prostě jasně vymezené, co OSVČ je, do jaké kategorie malého podnikatele se zařazuje apod... Nadále je jasně vymezené, čím nazýváme velký podnik, když má nad 250 zaměstnanců + obrat ve výši 50 mil. Eur a více..
Kdyby někoho něco napadlo, klidně mi napište, práci odevzdávám zítra do 20:00.
Děkuji za další odpovědi.

Já bych to vysvětlil takto: Jde o pouhé předvolební žvanění, aby malí, drobní podnikatelé dali dotyčnému a jeho straně své hlasy. Po volbách budou zase paraziti. A to proklamované zrovnoprávnění, pokud by bylo opravdu míněno vážně, je jen bláznivá utopie. Ten malý obecně! nikdy nebude mít možnosti (kapacitní, finanční, korupční) jako ten velký.

A jó, teď to čtu podruhé, seminární práce. Tak to všechno zpět, budeš si muset vymyslet nějaké bláboly, jako že je to fajn, že se to určitě podaří a jaký blahodárný vliv to na všechny bude mít.
:-p Já už k tvoření takovýchto výpotků nemám sílu, stačilo mi to za minulého režimu, ty různé vedoucí úlohy dělnické třídy a podobně…

Můžeš začít definicí co je to malý a velký podnik, uhraneš hodnotícího dokonalým rozborem situace obouch ve SWOT analýze (SWOT) v oblasti práva, ekonomie, sociologie, politologie... i v čase dnes a před 10-20 lety, plus se hodí výhled na dalších 10 let dopředu pokud se něco rýsuje něco hmatatelného...... a dokončíš to vlastní úvahou, že zrovnoprávnění v širším kontextu všech vědních disciplín je utopie, protože už ve SWOT musíš vidět jasné aktuální rozdíly, že plošné zrovnoprávnění je na velmi dlouhou dobu, to možná vyřešní až naše budoucí generace a to my tu nebudeme.

Díky moc lidi, strašně moc jste mi svými názory pomohli, protože paní doktorka mi přijde v tomto ohledu mimo a myslím si, že bude celkem nekompromisní v určitých věcech, co tam napíšu, ale snad se nějak domluvíme, však je to taky jen člověk.
A o tom, že to je vlastně předvolební blábol. Jsem rád, že se shodlo vícero lidí, protože potom nechápu, proč dostávám za úkol sepsat seminární práci o 5 - 10 stranách o tom, co je to za hovadinu. Bylo tam mnoho témat, která měla smysl, ale na mě vyšla tato blbost.

Díky lidi! Moc si toho vážím.

tak je třeba se odpíchnout od reality:

Malá firma je limitovaná finančně/kapitálově, stejně jako personálně - prostě nedokáže obsloužit velký projekt.
Na druhou stranu je daleko flexibilnější v konkurenčním boji

Proti tomu velká firma má limity finanční/kapitálové i personální úplně někde jinde a zvládá obsloužit velké projekty.
Naopak není a nikdy nebude tak flexibilní, protože její "velící trubka" je dlouhá a klikatá.

Z toho plyne, že jakékoli "zrovnoprávňování" malých firem je nesmysl. Plotice taky nebude nikdy rovnoprávná se žralokem, ale ona narozdíl od žraloka dokáže přežít v malé tůňce a ke své obživě nepotřebuje ulovit 20kg masa denně. Velké firmy dostávají daňové pobídky, ty malé zase rozvojové dotace.

Možná se právě od tebe očekává, že napíšeš že to je hovadina. Mimochodem, já bych čekal, že tak zřejmá věc nepotřebuje vysvětlení, zejména VŠ studentu ekonomického směru. ;-)

Téma nebylo složité, to je pravda. Samozřejmě jsem se nemusel s nikým radit a neptat se lidí na názor, ale je lepší znát názory několika lidí než se jen spoléhat na nějaký vlastní, který nemusí být přímo správný. I od ostatních lidí nemusím získat užitečné rady, ale rád porovnávám a ověřuji si informace :)

Děkuji za radu :)

Citát z tisku: „Cílem naší politiky je zrovnoprávnit drobné podnikatele s velkými podniky“

Tak to aby politici a stát začali u sebe. Proč např. „odstavují“ drobné podnikatele
a malé firmy od státních (obecních) zakázek už při vypsání výběrových řízení?
[Kritéria bývají nastavena tak, aby se mohly zúčastnit jenom velké firmy.]

Velké firmy také mají řádově více možností, jak se za zakázku těm správným lidem revanšovat. Například takové zaměstnání synka předsedy národního výboru na dohodu/vedlejšák, to si kdejaká jednomužná firma dovolit nemůže, u velkých firem to představuje naprosté minimum možného…

Raději mlčím :-x

Možná jde o to, že malé organizace do 25 zaměstnanců nemusí zaměstnávat postižené nebo kupovat náhradní plnění.
Možná jde o to, že malý podnikatel nemusí být plátce DPH ...
možná jde o to, že malý podnikatel může si náklady odečíst paušálem.
možná jde taky o to, že malý podnikatel nevede poddvojné účetnictví.

Jinak je politické prázdné slovo, něco jako zrovnoprávnit jablka s hruškami, nebo autobusy s trolejbusy

/Jedna paní povídala:

Vlastnit malou organizaci - to je přesně, to co národní hospodářství NEzajímá. Od 25 lidí jste velká organizace a o něco výš, jste bráni jakoby více, ale nevím jak je to myšleno a jak se to v praxi projevuje. Spíše bych řekl opak.

Někde jsem četl, že stát zajímá 1. 1000 firem a pak ty velké organizace nad 25 lidí. Ty malé vzniknou a zaniknou a jsou jen na krátkodobé zaměstnání, protože u těchto firem bývá do 2 let 50% úmrtnost a do 5 let 80% úmrtnost. Už je to dávno, co jsem to četl a za nepřesnosti se předem omlouvám /