Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Minimální mzda

Dobrý den,

v současné době je minimální mzda 9 900,- Kč.
(základní sazba minimální mzdy pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin činí 9 900 Kč za měsíc nebo 58,70 Kč za hodinu,)

Pokud ale zaměstnavatel se zaměstnancem dohodnou, že bude pracovat pouze za třeba 8 000,- na měsíc, lze tedy zaměstnanci vyplatit pouze 8 000? Nebo se zaměstnavatel vystavuje riziku postihu ze strany státu? Děkuji.

A ještě mě zajímá. Minimální mzdu 9 900,- může obdržet třeba i nějaký ředitel, když s tím souhlasí? Nebo je to také rozvrženo, že různé profese mají různé minimální mzdy a méně dostat nemohou, jinak se vystavuje zaměstnavatel možnosti postihu ze strany státu? V tom případě by mně zajímalo, kolik činí minimální mzda u člověka s maturitou, který zastává ve firmě post: správa firemních PC, webových stránek, prezentace firmy na internetu. Děkuji.

Nejen ze strany státu, ale i zaměstnanec by měl právo až tři roky zpětně
vymáhat minimální zaručenou mzdu, nárok by měl i na úrok z prodlení.

Pro jednotlivé skupiny prací je stanovena tzv. zaručená mzda.
Ředitel určitě nebude pracovat za minimální mzdu, která je určena jen
pro nejméně náročné nekvalifikované práce