Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zřízení živnostenského listu v průběhu studia, co a jak?

Dobrý den, píši zde s prosbou o pomoc se založením živnostenského listu, konkrétně mam pár otázek a proto jdu pro odpovědi přímo k zkušeným lidem.
Nyní jsem v prvním ročníku nástavbového studia (denní) a bokem si vydělávám peníze programováním pro lidí.
Moje otázka tedy zní: Když si zřídím živnostenský list a nebudu mít žádné příjmy, budu muset dávat nějaké výdaje?
Taktéž mam dojem že v zákoníku je, že pokud-li je osoba student, nemusí platit sociální pojištění, kvůli statusu studenta mu to platí stát, je to pravda?
A o DPH jsem slyšel o tom že se platí pouze v případě, pokud příjem je nad 10 000kč.

Pokud-li se mýlím, naveďte mě prosím na správnou cestu.

Děkuji, s pozdravem Pavel.

Moje otázka tedy zní: Když si zřídím živnostenský list a nebudu mít žádné příjmy, budu muset dávat nějaké výdaje?

Davat kde? Zriadenie ZL bez toho, aby si generoval nejaky prijmy mi pride trosku nelogicke. Samozrejme aj budes generovat len vydaje a ziadne prijmy mozes ocakavat casom danovu kontrolu. Na tu nezmyselnu otazku, ci musis davat (davat kam...do uctovnictva?) nejake vydaje je odpoved nie nemusis.

Taktéž mam dojem že v zákoníku je, že pokud-li je osoba student, nemusí platit sociální pojištění, kvůli statusu studenta mu to platí stát, je to pravda?

Neviem ako v CR, ale u nas plati tusim do 25 za teba odvody stat, ak si student. Akonahle sa vsak stanes SZCO stavas sa samoplatcom, takze si ich platis sam. Viac ti povedia na soacialnej, ci zdravotnej poistovni, staci tam zavolat.

A o DPH jsem slyšel o tom že se platí pouze v případě, pokud příjem je nad 10 000kč.

Opat stacilo pouzit Google

Plátcem DPH se povinně staneme, pokud náš obrat překročí 1 milion Kč za 12 nebo méně kalendářních měsíců následujících po sobě.

Stát za nikoho nehradí sociální pojištění, za některé
skupiny obyvatel hradí jen zdravotní pojištění.

OSVČ vedlejší (student) nemusí v prvním roce podnikání
hradit zálohy, ale po skončení roku musí podat povinné
přehledy a pojištění doplatit.

Sociální pojištění byste nehradil jenom v případě, že by
Váš zisk nepřekročil stanovený limit, cca 63.000 Kč za rok.

Částka 10.000 Kč se nevztahuje k DPH, ale k odměně za práci na DPP.
V takovém případě zaměstnavatel neodvádí sociální ani zdravotní pojištění.

Poznámka:
Nedoporučuji pouštět se do podnikání, dokud
se neseznámíte s příslušnými předpisy.

Nedoporučuji pouštět se do podnikání, dokud
se neseznámíte s příslušnými předpisy.

Může si najít účetního/daňaře, který se mu o papírování bude starat a vše důležité mu vysvětlí.

Mám klienty, kteří měli ještě menší/zmatečnější povědomí o předpisech. Podnikají už řadu let, bez jakýchkoliv problémů s konfliktů se státní správou. Různé novinky a dosud nepoužívané případy s nimi řeším postupně ("hele, chci prodat sedačku firmě v Rakousku"), až nastanou. Občas udělám pro své klienty nějaké hromadné školení, třeba z PDP, KH, kde se dozví to podstatné, s ohledem na své podnikání, plus dostanou nějaký materiál (jak má vypadat faktura, co si hlídat atd.)

Ani bez základních znalostí bych se podnikání nebál. Jen je potřeba hned od začátku mít někoho šikovného po ruce, který ho papírováním provede.