Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem kupa bytu a zalozne pravo

Ahoj,

chcem kupiť byt, na ktorom je momentalne zalozne pravo pre SFRB (statny fond rozvoja byvania). predavajuci mi navrhol v zmluve o buducej zmlue, ze v den podpisu a predania penazi mi predlozi doklad, ze pohladavka voci nim je splatená.
dost sa mi to nepáci:
1/ mne jeho nejaký doklad je u prdele, kataster nepovolí zapis
2/ ja aj s dokladom nemam pravo SFRB vyzvat na vymaz z registra, ved SFRB so mnou nema ziadny vztah
3/ ked aj predavajuci da podnet, je tam 30-dni lehota na podnet, dalsich 30 dni katastru na rozhodnutie

ako toto vyriesiť?

on ma nejakeko "realitneho agenta", ale jeho vedomosti o tejto problematike su asi ako moje, tj ziadne

verim ze existuje vychodisko, vie niekto ake?

predávajúci je kto ? ten čo spôsobil,že je uplatnené záložné právo ? ten nemá žiadne právo s nehnutelnosťou disponovať,to môže spraviť len ten,čo v prospech veritela uplatnil záložné právo,len ten môže povoliť predaj za účelom získania prostriedkov na uspokojenie veritela,čiže nejaký exekúto a podobný subjekt,ktorý koná v prospech veritela-s tým treba jednať,dlžník nemôže svojvolne disponovať a predávať nehnutelnosť v takomto prípade,ani nič slubovať,že v deň x niečo bude.....

predavajuci zobral pozicku zo SFRB na rekonstrukciu bytu, neviem aka tam je zostavajuca suma na splatenie. pokial viem, o ziadnu exekuciu a pod tam nejde, predava lebo chce ist do rodinneho domu (uz kupil).

chapem to dobre, ze pokial nie je spravený výmaz zalozného prava radsej ruky prec?