Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Daň z pronájmu

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli se nějak daní příjmy vzniklé pronájmem nemovitosti.
Příklad následující situace: Jsem student a vlastním pozemek s chatou. Za nemovitost platím daň z nemovitosti. Chtěl bych začít zahradu pronajímat za pravidlné měsíční nájemné + spotřebu elektřiny a vody. Podávám tedy daňové přiznání a platím daň na konci roku za tyto vzniklé příjmy?

Ano, daňové přiznání budeš podávat, ale daň pravděpodobně platit nebudeš (každý má nárok na slevu na dani 24.840 Kč ročně), leda až tvé zdanitelné příjmy po odpočtu výdajů (z pronájmu můžeš uplatnit paušální výdaje 30% nebo skutečné výdaje) přesáhnou cca 165.000 Kč. Do příjmů se zahrnuje i mzda, brigádničíš-li někde.

Hlavní je nedělat z pronájmu "živnost", to bys pak musel platit i socko a zdravko.

Takže pokud to chápu správně, daň z pronájmu nebudu platit, pokud příjmy z pronájmu za rok/daňové období ( mínus 30% výdaje) nepřesáhnou 165.000 Kč?
Př: Jak by to bylo s daněmi, kdybych z pronajímání získal 60.000 ročně a prilezitostnou brigadou si za dva měsíce z téhož období vydělal celkem 14.000 Kč?

http://www.penize.cz/dan-z-prijmu-fyzickych-osob/3 09290-dan-z-prijmu-kdo-musi-v-roce-2016-podat-dano ve-priznani:

... Daňové přiznání musí v roce 2016 podat i člověk, který loni neměl příjmy ze závislé činnosti (tedy ze zaměstnání), ale je důchodce, student nebo třeba matka na rodičovské a v rámci přivýdělku (například podnikáním nebo pronájmem) si vydělal víc než 15 tisíc za rok (limit platí pro hrubé příjmy nikoli zisky, tedy příjmy snížené o výdaje).

... Přiznat a zdanit musíte také příjmy z pronájmu nemovitostí, bytů nebo movitých věcí. Až na pár výjimek. Pokud se jedná jen o příležitostný pronájem movité věci s příjmem do třiceti tisíc za rok, daň ani přiznání řešit nemusíte. Totéž platí, když máte příjmy ze závislé činnosti (tedy typicky ze zaměstnání) a vaše příjmy z pronájmu (movitých nebo nemovitých věcí) nepřesáhnou šest tisíc za rok. Nebo pokud jste důchodce, student či matka na rodičovské a vaše roční příjmy z pronájmu nepřesáhnou patnáct tisíc.

Můžeš se taky informovat přímo na finančáku.

165.000 *15% = 24.750 Kč daň. Každý má nárok na základní slevu na poplatníka ve výši 24.840 Kč.
Takže ze základu daně 165 tisíc ("zisku") je výsledná daňová povinnost nula.

Můžeš si to spočítat přesně, bude to ještě o pár stovek víc, těch 165k ;-)