Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem soc. zdrav. pracak

kolik se platí sociální a zdravotní pokud nejsem na pracáku a nepracuju?
kolik se platí sociální a zdravotní pokud nejsem na pracáku a pracuju na brigádě (mám dpp nebo dpc) a vydělám víc jak 5000?

Sociální pojištění není povinné, tzn., že je nemustíte (ani nemůžete) hradit.
Nezapočtená doba se nezapočte do "odpracovaných" let.

Povinné je jenom zdravotní pojištění,
jež od 1. ledna 2016 činí 1.337 Kč měsíčně.

Z DPP s odměnou do 10.000 Kč měsíčně zaměstnavatel neodvede nic,
z DPČ s odměnou od 2.500 Kč odvede sociální i zdravotní pojištění.

sociální poj. není poviné?
tak proč jinde píšou toto

Každý člověk v České republice má povinnost platit sociální pojištění. Za studenta či důchodce jej platí stát, za řádového zaměstnance jeho zaměstnavatel. Jako podnikatelé si placení sociálního pojištění musíte pohlídat sami. Za jeho neuhrazení můžete přijít rychle do potíží.

Lidi si nejvíce pletou nemocenské a zdravotní

Sociální pojištění (platí se na ČSSZ/OSSZ) = důchodové pojištění (zaměstnanec/OSVČ povinně) + nemocenské pojištění (OSVČ dobrovolně) + platba na státní politiku zaměstnanosti (zaměstnanec/OSVČ povinně). Osoby bez příjmů ze zaměstnání či podnikání (např. manželky bohatých podnikatelů, rentiéři, lenoši mimo ÚP, boháči za vodou, kterým se už nechce dělat/podnikat) povinnost platit sociální pojištění nemají.

Zdravotní pojištění (např. u VZP) musí platit úplně každý, i ti užívající si miliardáři. Vyhnout se tomu dá dlouhodobým zahraničním pobytem, pokud po návratu člověk donese příslušné potvrzení, že pojištění platil tam.

Zdravotní pojištění slouží k platbám nemocnicím, doktorům, na léky. Nemocenské slouží k případnému čerpání nemocenských dávek v nemoci.Důchodové je jasné. Státní politika zaměstnanosti jsou platby "pro" ÚP, asi i na podpory(?).

Stát za nikoho nehradí sociální pojištění.

Stát hradí pouze zdravotní pojištění za některé skupiny občanů
(za děti, studenty, maminky na MD/rodiče na RD, důchodce, za občany
pobírající nemocenské, …)

_____

Sociální pojištění se skládá ze tří částí – z důchodového
a nemocenského pojištění a z příspěvku na státní politiku
zaměstnanosti.

V plném rozsahu je povinné pouze pro zaměstnance, kterým je
strhává a částečně na ně přispívá zaměstnavatel.

Pro OSVČ je povinné jen důchodové pojištění + příspěvek na státní politiku
zaměstnanosti. K nemocenskému pojištění se OSVČ mohou přihlásit dobrovolně.

Pro nikoho jiného není sociální pojištění povinné.

_____

Otázku, proč "jinde píší" musíte položit tomu, kdo článek
s nesprávnými informacemi napsal (my jeho pohnutky neznáme).

Příště prosím uveďte odkaz, kde jste nesprávné informace
získal, nebo (ještě lépe) autora upozorněte na chybu/y.