Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Student - DPP, faktury, daně,...

Dobrý den.

Mám problém. Jsem osmnáctiletý student, který si sehnal brigádu. Řeším ale, jakým způsobem zrealizovat platbu, jelikož nebudu zaměstnaný, ale je potřeba, abych dodal "klientovi" daňový doklad. Snažil jsem se na různých diskuzích dohledat řešení, ale nepovedlo se.

Mohu pouze vystavit fakturu a nechat si ji proplatit? Můj příjem bude přesahovat 20 000,- Kč/rok. Jak je to v tom případě s daněmi?

A jak je to s dohodou o provedení práce a s růžovým papírem?

Vím, že je to relativně složitá otázka, ale děkuji za odpověď.

Michal

Zákoník práce nezná pojem "brigáda".
Musí jít o pracovní smlouvu (HPP), dohodu o pracovní činnosti
(DPČ, max. 20 hodin týdně)nebo dohodu o provedení práce
(DPP, maximálně 300 hodin v roce pro jednoho zaměstnavatele.

To, co popisujete, "zavání" Švarc systémem, za který hrozí pokuta
Vám (od 10.000 do 100.000 Kč) i "zaměstnavateli" (od 250.000 Kč).

Podle mne by bylo rozumnější uzavřít DPP.
Pokud byste u zaměstnavatele podepsal prohlášení k dani z příjmu,
mohl byste uplatnit daňovou slevu na poplatníka (2.070 Kč měsíčně).
Z DPP s odměnou do 10.000 Kč měsíčně, se neodvádí sociální ani
zdravotní pojištění (zaměstnanec ani zaměstnavatel) a s podepsaným
prohlášením pokryje sleva celou daň (neodvedete ani žádnou daň).