Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Živnostenský list a přijmy z dohody o provedení práce

Dobrý den, zajímalo by mě zda musím uvádět příjmy z dohody do evidence příjmů a výdajů.
Už jsem se zkoušel ptát na právnické poradně (jsem si vědom toho, že jsem si špatně vybral poradnu),
bylo mi odpovězeno že dpp se zapisovat nemusí, protože se netýká podnikání. Nicméně můj "zaměstnavatel" si myslí opak, jak to tedy je ?

Moc děkuji za všechny odpovědi.

Opakovat dotaz je zbytečné a poradnu jste si nevybral špatně,
pracovně právní otázky samozřejmě spadají do právní poradny.

DPP = dohoda o provedení práce. Je to písemná dohoda mezi zaměstnavatelem
a zaměstnancem o práci konané mimo pracovní poměr. Práce na DPP je pracovně
právním vztahem, který se řídí zákoníkem práce. Práce je odměňována odměnou
sjednanou přímo v DPP.

Výše odměny musí odpovídat minimální zaručené mzdě pro sjednaný druh práce.
___

Příjem ze zaměstnání (pracovní smlouva, DPP, DPČ) není
příjmem z podnikání, jde o příjem ze závislé činnosti.

Musíte-li pro dosažení odměny z DPP vynaložit nějaké náklady,
nemůžete je na rozdíl od nákladů na dosažení zisku uplatnit.

Zatímco daň z odměny za DPP sráží zaměstnavatel, zisk z podnikání si daníte sám.
Přesáhne-li odměna z DPP 10.000 Kč měsíčně,
srazí zaměstnavatel z odměny i sociální a zdravotní pojištění.

___

Závislou činnost neprovozujete na rozdíl od SVČ svým jménem
na své náklady, ale jménem zaměstnavatele na jeho náklady
(zaměstnavatel Vám musí poskytnout pracovní pomůcky, proškolit Vás, …)

Příjmy ze zaměstnání musíte uvést až v daňovém přiznání
(do příslušné kolonky), doložíte je potvrzením zaměstnavatele
o zdanitelných příjmech a odvedených zálohách daně.
___

Má-li Váš zaměstnavatel jiný názor, požádejte jej o o předložení
příslušných předpisů (zákon, nařízení vlády).

____

Původní (kratší) odpověď už máte zde: Původní dotaz

Doporučuji seznámit se se živnostenským + daňovým zákonem a se zákoníkem práce.