Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přijetí služby a osoba identifikovaná k dani?

Prosím místní daňaře o nasměrování či odpověď.

V průběhu tohoto roku jsem si koupil videokurz na udemy.com
Zaplatil jsem kartou a tím se mi zpřístupnil videokurz. Jsou to videa na webu udemy.com
Udemy (nejspíš) sídlí v USA a pobočku má i v Dublinu.
Kromě mailu potvrzujícího zakoupení kurzu jsem nedostal žádný oficiální doklad typu faktura.

Nejsem si jistý, zda jsem nákupem videokurzu uskutečnil "přijetí služby od osoby neusazené v tuzemsku" a automaticky jsem se tím pádem stal osobou identifikovanou k dani. Dlužím něco českýmu státu: registraci, peníze, ...?

Musím říct, že jsem mírně vyplašen.

Za co bys státu dlužil? Tys něco koupil, tudíž nejsi povinen z toho platit nějakou daň. Je to IMHO stejné, jako kdybys z USA koupil třeba ponožky a taky nedostal fakturu, ale jen ty ponožky.
Bez záruky, nejsem daňař. Ale takhle to chápu, snad mne L-C nebo tak opraví.

Edit: Faktura by mohla chybět jedině kdybys to chtěl dávat do nákladů (do účetnictví), tzn. bys byl OSVČ nebo s.r.o. (a.s.) a vedl bys účetnictví, nebo daňovou evidenci.
Zkrátka jsi něco koupil z USA a nedostal k tomu fakturu. Neděje se nic, nepřijdou tě zítra nebo v pondělí za to zatknout.

Já se v těchhle věcech vůbec nevyznám. Náhodou jsem narazil na pojem "osoba identifikovaná k dani", trochu jsem pátral a našel:

Identifikovanou osobou je fyzická nebo právnická osoba, která je ekonomicky aktivní a zároveň:
b) v tuzemsku přijme od osoby neusazené v tuzemsku službu nebo zboží s instalaci (případně montáží) nebo dodání zboží soustavami nebo sítěmi

Pokud se to ale týká vztahu podnikatel-podnikatel, pak OK, není to můj případ, já jsem jen koncový spotřebitel.

Chtěl jsem se prostě ujistit, dlužit něco státu se jaksi nevyplácí.

Důležité je tohle: "která je ekonomicky aktivní" (zákon o DPH).

§ 6h

Osoba povinná k dani se sídlem nebo provozovnou v tuzemsku, která není plátcem, je identifikovanou osobou ode dne přijetí zdanitelného plnění s místem plnění v tuzemsku od osoby neusazené v tuzemsku, pokud se jedná o a) poskytnutí služby,
b) dodání zboží s instalací nebo montáží, nebo
c) dodání zboží soustavami nebo sítěmi.

§ 5

Osoby povinné k dani

(1) Osoba povinná k dani je fyzická nebo právnická osoba, která samostatně uskutečňuje ekonomické činnosti, pokud tento zákon nestanoví v § 5a jinak. Osobou povinnou k dani je i právnická osoba, která nebyla založena nebo zřízena za účelem podnikání, pokud uskutečňuje ekonomické činnosti.

(2) Ekonomickou činností uvedenou v odstavci 1 se pro účely tohoto zákona rozumí soustavná činnost výrobců, obchodníků a osob poskytujících služby, včetně důlní činnosti a zemědělské výroby a soustavné činnosti vykonávané podle zvláštních právních předpisů, zejména nezávislé činnosti vědecké, literární, umělecké, vychovatelské nebo učitelů, jakož i nezávislé činnosti lékařů, právníků, inženýrů, architektů, dentistů a účetních znalců . Za ekonomickou činnost se také považuje využití hmotného a nehmotného majetku za účelem získání příjmů, pokud je tento majetek využíván soustavně. Samostatně uskutečňovanou ekonomickou činností není činnost zaměstnanců nebo jiných osob, kteří mají uzavřenou smlouvu se zaměstnavatelem, na základě níž vznikne mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem pracovněprávní vztah, případně činnosti osob, které jsou zdaňovány jako příjmy ze závislé činnosti podle zvláštního právního předpisu6)

Ty sis to pořídil jako občas, ne jako podnikatel, takže nic nemusíš hlásit. Je to vlastně úplně stejné jako nákup hry na Steamu ("pořízení služby"), také se hráči nestávají identifikovanými osobami.