Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zdravotní a Sociální pojištění

Dobrý den,
Potřeboval bych poradit,mám 2 zaměstnání.Jedno na plný úvazek a druhé na zkrácený úvazek.Z prvního zaměstnání za mě zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální pojištění a z druhého zaměstnání za mě taky odvádí zdravotní i sociální pojištění i když jsem jim doložil že za mě zaměstnavatel kde jsem zaměstnán na plný úvazek odvádí zdravotní i sociální pojištění.Musí tedy i druhý zaměstnavatel za mě odvádět zdravotní a sociální pojištění.Někde jsem četl že když se doloží doklad že ho za mě platí 1 zaměstnavatel tak se u druhého neplatí.Může tedy někdo poradit jak to je doopravdy?
Děkuji za rady.

Toto sem našel na internetu,co to tedy znamená?Moc tomu nerozumím.

Dvě zaměstnání (druhé do výše minimální mzdy)

Občan pracuje pro jednoho zaměstnavatele za měsíční mzdu 20 000 Kč a pro druhého za měsíční mzdu 4000 Kč (platí pro jakýkoliv příjem do výše minimální mzdy). V tomto případě mu bude zdravotní pojištění sraženo pouze z hrubého příjmu ve výši 20 000 Kč. Druhý zaměstnavatel ovšem musí mít od prvního potvrzení, že je za zaměstnance odvedeno pojistné nejméně z vyměřovacího základu ve výši 8000 Kč. Jestliže toto potvrzení není doloženo, zdravotní pojištění se odvede.

Ano to chápu,že je nižší než minimální mzda.Ale nechápu toto :

V tomto případě mu bude zdravotní pojištění sraženo pouze z hrubého příjmu ve výši 20 000 Kč. Druhý zaměstnavatel ovšem musí mít od prvního potvrzení, že je za zaměstnance odvedeno pojistné nejméně z vyměřovacího základu ve výši 8000 Kč. Jestliže toto potvrzení není doloženo, zdravotní pojištění se odvede.

Zdravotní i sociální pojištění se samozřejmě odvádí z obou zaměstnání.

Zdravotní pojištění činí 13,5 % hrubého příjmu, z toho zaměstnanec
odvádí 4,5 % a zaměstnavatel 9 %. Minimální mzda se od 1. ledna 2015
zvýšila na 9.200 Kč měsíčně, tzn., že je nutné zdravotní pojištění
odvést minimálně ve výši 1.242 Kč (= 13,5 % z částky 9.200 Kč).
___

Je-li mzda v druhém zaměstnání nižší než minimální mzda, musíte zaměstnavateli
doložit, že za Vás někdo zdravotní pojištění hradí v částce minimálně 1.242 Kč.
Doložíte-li potvrzení, odvede zaměstnavatel pojistné jen ze skutečně dosaženého
výdělku. Pokud je nedoložíte, bude muset dopočítat a odvést doplatek.
Celý doplatek hradí zaměstnanec (zaměstnavatel se na něm nepodílí).

[S doloženým potvrzením Vám zaměstnavatel ze mzdy 4.000 Kč strhne na zdravotní pojištění 180 Kč;
bez potvrzení by šlo o částku 702 Kč. Zaměstnavatel se v obou případech podílí částkou 360 Kč.]

Viz zákon č. 592/1992. Sb o pojistném na veřejné zdravotní pojištění
___

Sociální pojištění se nedopočítává, odvádí se ze skutečně dosaženého výdělku.

Díky za odpovědi.
Příklad tedy :
Za měsíc červenec jsem si vydělal 4923 kč hrubého.S toho 15% daň což je 738 kč.
A čistá mzda dělala 3391 kč.
Můžu poprosit jestli to tedy sedí jak má??Jestli ta částka 794 kč po odečtu daně dělá správně sociální a zdravotní pojištění?

Ano, je to vypočteno správně.

Pro výpočet zdravotního a sociálního pojištění je základem hrubá mzda.

Daň se vypočte ze superhrubé mzdy (hrubá mzda + ta část sociálního
a zdravotního pojištění, kterou odvádí zaměstnavatel) zaokrouhlené
na celé stovky nahoru.

Sociální a zdravotní pojištění i čistá mzda se zaokrouhlí na celé koruny nahoru.

Sociální pojištění činí 320 Kč, zdravotní 222 Kč (pojištění celkem 542 Kč),
daň 990 Kč, čistá mzda 3.391 Kč.

Přikládám výpočet.