Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vrácené daně.

Zdravim, je možné že za minulý rok mi byl vrácen přeplatek na daních ve výšce cca 14000,-?

Mám jedno dítě, minulý rok jsem nemarodil, na ÚP jsem nebyl, pojistky nemám.

Jedinné co mám jsou dluhy, na který mi ten přeplatek stejně sebrali a tak mě napadá otázka, zda se z placení exekucí vracejí daně?

Díky za radu.

Daňové zvýhodnění na dítě je 13.404 Kč ročně. Měsíční základ daně se zaohrouhluje na stovky nahoru, i to nějakou kačku při ročním zúčtování udělá. Třeba jsi měl některý měsíc, že jsi plně nevyužil slevu na poplatníka (ta se celá promítla až v ročním součtu).

Také se mohla mzdovka v nějakém měsící seknout ;-)

Z exekucí se nic nevrací.

Exekuce se strhává až z toho, co zbyde po odečtení zdravotního
+ sociálního pojištění a po zdanění.

Daň byla odvedena z celé mzdy včetně částky stržené na exekuci.
Ve vratce tedy bude zahrnuta i daň z částky na exekuci (snad to
píšu srozumitelně).

Uplatňujete slevu na dítě průběžně? Napadá mne, jestli loni nebyla
sleva na dítě uplatněna až v ročním zúčtování daně.

pochopil jsem, průbežně slevu na dítě uplatňuju.již 9 let ale nikdy jsem nic nedostal co si pamatuji, teda aspoň ne takhle vysokou částku, vždycky se jednalo o řádově 4000,- +/-

tzn., že laicky řečeno když splácím exekuce srážkami ze mzdy, považuje se to třeba za stejné jako placení penzijního připojištění a náleží mi za to vratka na daních?

Nenapsala jsem to srozumitelně (exekuční částky nijak zvýhodněny nejsou).

Se zaměstnavatelem máte sjednánu hrubou mzdu.
Z ní se strhne zdravotní + sociální pojištění.
Přičte se částka, kterou na zdravotní a sociální pojištění odvede zaměstnavatel,
zaokrouhlí se na celé stovky nahoru a z výsledné částky zaměstnavatel vypočte daň.

Od vypočtené daně se odečte sleva na poplatníka + děti, vyjde čistá mzda,
z níž se teprve strhává exekuce. Daň se strhla před stržením exekuce.
(Na exekuci odchází část již zdaněné mzdy.)

Ve vratce se Vám vrátí celý přeplatek - i ta část,
která byla odvedena za částku strženou exekucí.
(Líp už to asi vysvětlit neumím.)

Dobrý den,

od listopadu uplatňuji u zaměstnavatele daňové zvýhodnění na dítě, avšak účetní ji zapomněl zahrnout do listopadové výplaty. Tvrdí, že to dostanu v ročním zúčtování daně zpět. Je to pravda? Děkuji.

Pokud na to mzdovka nezapomene :-)

Druhá možnost je vyžádat si od zaměstnavatele Potvrzení o zdanitelných příjmů… za rok 2016 a přiznání podat sám. Pak to vrátí FÚ.

---
Na okraj: část zaměstnavatelů, hlavně těch menších, sleduje u výplat výhradně čistou mzdu. Když si někdo uplatní slevu na několik dětí, pan majitel vidí, že má o x tisíc víc než podobní zaměstnanci a hned mu dá prémie dolů, aby nevyčníval. Kdybych byl zaměstnanec, nikdy bych si žádné odpočty v práci neuplatňoval. A pokud bych dělal u hloupého zaměstnavatele, nepodepsal bych ani prohlášení :-p (pětadvacet tisíc čistého navíc za to stojí).