Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zdanovanie obcana SR pri praci na dohodu v CR

Zdravim,

mam uzavretu "Dohodu o provedeni prace - DPP" s ceskou agenturou. Zijem a aj pracu pre spominanu agenturu vykonavam na Slovensku. Dohoda je uzavreta do polovice roka, nasledne agentura planuje so mnou podpisat "Dohodu o pracovni cinnosti - DPC" zrejme kvoli vycerpaniu limitu 300 hodin. Zarobok budem mat zhruba 250€ mesacne. Zistoval som na nete, ze z tej DPP sa plati len 15% dan a z tej DPC aj zdravotne a socialne odvody, vzhladom na vysku mzdy. Kedze som este v zahranici nikdy nerobil, mal by som par otazok:

1. Budem mat povinnost podat danove priznanie aj v CR alebo staci len v SR?
2. Ak budem chciet poziadat o vratenie dane, treba tak urobit v ceskom alebo slovenskom danovom priznani? Mam vobec narok na vratenie dane u oboch typov dohod?
3. Ako je to s tymi odvodmi pri DPC - predpokladam, ze strhnute mi budu, i ked si platim odvody sam na Slovensku, ale je potrebne nieco niekde nahlasit - napriklad v slovenskej zdravotnej poistovni alebo nie?

To je hadam zatial vsetko. Ak mi este nieco napadne alebo ak potrebujete este viac info, doplnim to neskor. Pripadne ak je cosi dolezite, co treba, ci uz pri danovom priznani alebo vseobecne, urobit, napiste mi to prosim.
Dane su pre mna tak trochu spanielska dedina, nie este tie ceske, tak budem vdacny za kazdu radu. :-)

Slovenské zákony tu asi nikdo z nás moc nezná.
Zajděte si na Slovensku na "svou" zdravotní pojišťovnu a na správu sociálního zabezpečení,
tam by Vám měli sdělit, jak by to mělo být s odvody na sociální i zdravotní pojištění.
Podle mne je nesmysl strhávat v ČR, když výkon práce i bydliště je na Slovensku.
Ale mohu se mýlit.

Tak tie odvody si pozistujem, ale neviete mi ani poradit ako je to presne s tym danovym priznanim? To prehlasenie, co spominal kolega vyssie som nepodpisoval. Uz som hladal na nete a ak som spravne pochopil, tak ked chcem poziadat o vratenie dani, musim si urobit danove priznanie v CR a tam mi tie peniaze aj vratia. A kedze som obcan a danovy rezident SR a zarobim viac ako je limit pre podanie danoveho priznania na Slovensku (cca 1900€, neviem teraz presnu sumu, ale urcite ju prekrocim), musim si teda podat danove priznanie aj na Slovensku. Len s tym rozdielom, ze tie prijmy musim vynat z danoveho priznania, kedze uz boli zdanene v CR a tu v SR budem mat vysledok priznania 0. Napisal som to spravne?

poradna i ked neskoro,-piste spravne - danove priznanie si musite podavat sam, kedze mate prijem v CR- tj.zahranici,aj ked dan odvediete zo zahr. prijmu v zahranici. V DP na Slovensku sa tieto sumy uvedu ,ale v zmysle dvojiteho zdanovania/ aby k nemu nedoslo/sa Vam tieto sumy zapocitaju, odrataju , nebudete opat platit dan zo zaplatenej a odvedej dane v CR v danovom priznani v SR

V ramci EU platia dohody o resp.proti dvojitemu zdanovaniu,pokial tak neurobil zamestnavatel,tak si zdravotne a socialne poistenie prihlas v mieste vykonu prace,rovnako danove priznanie podaj len jedno,druhe už nemusiš.....pokial žiješ a pracuješ na Slovensku,zdravotne poistenie a preukaz poistenia si vybav na Slovensku,inak by si musel mat europsky/medzinarodny preukaz poistenca,ošetrenie u lekara by si platil v plnej vyške v hotovosti a nasledne by si si ho musel nechat preplatit u domovskej poistovni,pokial by si mal poistenie platene a registrovane v inej krajine,napr.v spominanych Čechach,europsky zdr.preaukaz hradi len ošetrenia/lekarske ukony služiace na bezprostrednu zachranu života,nie na bežne ochorenia....